Wiosna zbliża się wielkimi krokami! Jest to czas pięknej, cieplejszej pogody, długich spacerów pośród kwitnącej przyrody i… najlepszy moment na to, żeby zacząć biegać. Tylko jak się do tego zabrać? Przede wszystkim trzeba wybrać wygodne buty do biegania!

Nieodpowiednio dobrane obuwie to najprostsza droga do tego, żeby nabawić się kontuzji podczas treningu biegowego. Zanim rozpoczniemy swoją przygodę z bieganiem, należy zaopatrzyć się w wygodne buty. Odpowiednio dobrany model nie tylko podniesie komfort podczas biegu, ale także zapewni nam odpowiedni poziom bezpieczeństwa i zminimalizuje ryzyko odniesienia kontuzji na treningu.

Znalezienie idealnych butów do biegania może być nie lada wyzwaniem – a szczególnie kiedy nie mam żadnego doświadczenia w tym zakresie. Na rynku dostępnych jest mnóstwo najróżniejszych modeli, które różnią się od siebie zastosowanymi technologiami, rodzajem wykonania i innymi parametrami, o których nawet nie mamy pojęcia. Jak zatem dobrać odpowiednie buty do biegania?

Wybór idealnych butów do biegania w 4 krokach

1. Określ typ swojej stopy

buty do biegania, obuwie do biegania, buty treningowe, buty na trening, buty, jakie buty do biegania, jak dopasować buty do biegania, najlepsze buty do biegania
fot. unsplash.com

Buty do biegania przede wszystkim powinny być dopasowane do naszych stóp. Warto zatem określić ich typ.

Wyróżniamy stopy:

  • neutralne – podbicie jest zbudowane standardowo, a ciężar rozprowadza się równomiernie od pięty do palców,
  • pronujące – staw skokowy jest nadmiernie wychylony do wewnątrz w stosunku do piszczela, podbicie stopy znajduje się nieco niżej niż u osób ze stopami neutralnymi, podeszwa styka się z podłożem na większej powierzchni; buty powinny posiadać wsparcie dla wewnętrznej części stopy,
  • supinujące – odwrotność stóp pronujących, staw skokowy jest zbyt mocno odchylony na zewnątrz w stosunku do piszczela; warto postawić na buty z dobrą amortyzacją.

2. Zdecyduj, po jakiej powierzchni będziesz biegać

Kolejna ważna kwestia to podłoże, po którym będziemy biegać. Jeśli zamierzamy biegać po twardych nawierzchniach (takich jak asfalt, beton czy kostka brukowa), powinniśmy postawić na obuwie lekkie, z większą amortyzacją. Buty powinny dobrze przylegać do stopy i ją odpowiednio stabilizować.

Bieganie po nieutwardzonych ścieżkach, miękkich czy grząskich nawierzchniach to wskazanie do zakupu obuwia z mocno wyprofilowaną podeszwą. Buty powinny zapewnić nam doskonałą przyczepność do podłoża.

3. Weź po uwagę swoją wagę

Buty do biegania powinny odpowiednio amortyzować kręgosłup i stawy podczas wstrząsów. Dlatego bardzo ważne jest to, aby obuwie dobrać do swojej wagi. Im więcej ważymy, tym amortyzacja w butach powinna być mocniejsza. Odpowiednio dobrana amortyzacja zapewni nam stuprocentowe bezpieczeństwo podczas biegania – odciąży kręgosłup i stawy.

4. Postaw na wygodę

Obuwie do biegania przede wszystkim musi być wygodne. Buty nie mogą uciskać, powodować dyskomfortu, bólu czy obcierać stóp. Z drugiej strony nie powinny być za luźne. Stopa powinna doskonale leżeć na cholewce. Niewygodne, źle dobrane buty mogą doprowadzić do kontuzji, która wykluczy nas z treningów na jakiś czas. Lepiej tego uniknąć!

Jak mierzyć buty do biegania?

buty do biegania, obuwie do biegania, buty treningowe, buty na trening, buty, jakie buty do biegania, jak dopasować buty do biegania, najlepsze buty do biegania
fot. unsplash.com

Buty do biegania najlepiej mierzyć w skarpetkach podobnych do tych, których będziemy używać na treningach. Pamiętajmy o tym, aby przymierzyć oba buty, ponieważ stopy mają nieco różnić się od siebie rozmiarem. Na zakupy warto wybrać się po południu. W godzinach wieczornych nogi zwykle są zmęczone, spuchnięte. Podczas biegania również takie będą, więc mierzenie butów po południu to jeden z lepszych sposobów na to, aby dobrać idealnie dopasowany model.

Gdzie kupić dobre buty do biegania?

Obuwia do biegania możemy szukać zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Szczególną uwagę warto zwrócić na sklepy internetowe. Online często jest zdecydowanie większy wybór niż w punktach stacjonarnych. Ponadto można upolować dobre jakościowo buty w niskiej, atrakcyjnej cenie.

Dobrze dobrane buty mogą znacznie podnieść komfort biegu. Dlatego niezwykle ważne jest to, aby włożyć odrobinę zaangażowania w poszukiwania idealnego obuwia. Warto przymierzyć kilka modeli i wybrać ten, w którym czujemy się najlepiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here