Garnitur to obowiązkowy element w garderobie każdego mężczyzny. Jest to jedna z najbardziej eleganckich i klasycznych kreacji. Zwykle pełni funkcję stroju wizytowego, który zakłada się na ważne, formalne uroczystości. Garnitur powinien być odpowiednio dopasowany do typu sylwetki. Jak wybrać idealny model?

Idealny rozmiar garnituru

Garnitur zwykle składa się z dwóch części – marynarki oraz spodni.

Marynarka powinna lekko przylegać do ciała i dzielić sylwetkę na pół. Nie może być za krótka ani za długa. Powinna zakrywać większą część pośladków. Dzięki temu sylwetka zachowa dobre proporcje. Należy zadbać także o odpowiednie dopasowanie rękawów marynarki. Barki nie mogą ich wypychać. Ramiona marynarki powinny być spójne z ramionami sylwetki. Rękawy nie mogą być za długie ani za krótkie. Przy idealnej długości spod rękawów powinny wystawać kawałki mankietów koszuli.

Nogawki spodni garniturowych powinny sięgać do górnej cholewki butów z tyłu i delikatnie dotykać ich z przodu. Nie powinny opierać się na butach, tworząc nieestetyczne marszczenia.

Jak dobrać garnitur do sylwetki?

Odpowiednio dobrany rozmiar garnituru to podstawa. Jednak jest jeszcze kilka innych ważnych elementów, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze stroju wizytowego. Mowa między innymi o kolorze, tkaninie oraz fasonie. Dobrym rozwiązaniem jest dopasowanie modelu garnituru do typu męskiej sylwetki.

garnitur, jak dobrać garnitur do sylwetki, garnitur na ślub, garnitur na wesele, dopasowany garnitur, marynarka, spodnie
fot. unsplash.com

Masywna sylwetka

Cechy charakterystyczne masywnej sylwetki to wystający brzuch, mniejsza lub większa nadwaga oraz mocne ręce i nogi. Garnitur powinien maskować nadmiar tłuszczyku zgromadzony w okolicy brzucha i optycznie wyszczuplać sylwetkę. Doskonałym rozwiązaniem przy takiej sylwetce są modele w ciemniejszych kolorach – tj. grafit czy granat. Świetnie sprawdzają się także garnitury w pionowe linie.

Aby wyrównać proporcje między ramionami a brzuchem, warto postawić na marynarki z klapami w szpic. Wąskie klapy zdecydowanie odpadają. Spodnie nie mogą być za szerokie, ponieważ mogą jeszcze bardziej pogrubiać sylwetkę. Dobrym sposobem na jej optyczne wyszczuplenie jest zakup spodni delikatnie zwężanych ku dołowi.

Dodatki do garnituru dla mężczyzn o masywnych sylwetkach powinny być proste i klasyczne. Warto postawić na gładką koszulę bez żadnych wzorów i krawat o regularnej grubości. Wąskie śledziki mogą zaburzać proporcje sylwetki.

Szczupła sylwetka

Mężczyźni o szczupłej, ołówkowej sylwetce zwykle są wysocy, mają długie ręce i nogi oraz pociągłą twarz. Tu (w przeciwieństwie do poprzedniego przykładu) należy unikać pionowych pasów, które mogłyby jeszcze bardziej wyszczuplić sylwetkę. Lepszym rozwiązaniem są modne modele w kratę. Przy takiej figurze można pozwolić sobie na nieco szaleństwa przy wyborze koloru garnituru. Na szczupłych mężczyznach świetnie prezentują się marynarki i spodnie w jasnych odcieniach – np. jasnoszarym.

Panowie o figurze „ołówka” powinni unikać marynarek z wąskimi klapami, a także bardzo obcisłych oraz zaprasowanych w ostry kąt spodni. Świetnym wyborem są marynarki z niewielkim wypełnieniem ramion i z klapami o regularnej szerokości oraz spodnie z niskim stanem. Najlepsze dodatki dla szczupłych mężczyzn to koszule z dużą stójką, buty z delikatnie zaokrąglonym czubkiem oraz poszetki złożone prostokątnie.

Wysportowana sylwetka

garnitur, jak dobrać garnitur do sylwetki, garnitur na ślub, garnitur na wesele, dopasowany garnitur, marynarka, spodnie
fot. unsplash.com

Atletyczna sylwetka charakteryzuje się szerokimi ramionami, wąskimi biodrami oraz zgrabnymi nogami. Mężczyźni o takim typie figury doskonale prezentują się garniturach w każdym kolorze i o każdym wzorze. Najlepszym wyborem są marynarki z bardzo małym wypełnieniem ramion bądź całkowicie bez niego. Warto postawić model dopasowany w talii, który podkreśli idealne proporcje sylwetki. Wysportowani mężczyźni mogą pozwolić sobie zarówno na wąskie spodnie o regularnej szerokości, jak i te zwężane ku dołowi.

Typ sylwetki odgrywa kluczową rolę przy wyborze garnituru. Zarówno marynarka, jak i spodnie powinny być dobrze dopasowane. Strój nie powinien podkreślać mankamentów sylwetki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here