Okulary korekcyjne nie muszą być kompleksem! Dobrze dobrane oprawki mogą podkreślać urodę i dodawać pewności siebie. Ponadto mogą stanowić niebanalne akcesorium, które sprawi, że każda stylizacja będzie prezentować się zjawiskowo. Jak wybrać idealne okulary? Jak dopasować je do kształtu twarzy?

Okulary – dla jednych to konieczność ze względu na wadę wzroku, a dla innych sposób na nietuzinkowe dopełnienie stylizacji. Wiele osób od dawna traktuje okulary jako ciekawy gadżet, swoisty rodzaj biżuterii, który dodaje atrakcyjności, podkreśla urodę i nadaje poszczególnym stylizacjom niepowtarzalnego charakteru. Tylko jak dobrać okulary (również korekcyjne), żeby dobrze się w nich czuć (i przy okazji dobrze wyglądać)? Podpowiadamy, jak dopasować okulary do kształtu twarzy.

Jak określić kształt twarzy?

Określenie kształtu twarzy jest prostsze, niż mogłoby się wydawać. Przede wszystkim odsłoń twarz poprzez zaczesanie włosów do tyłu. Stań przed lustrem i dokładnie się sobie przyjrzyj. W określeniu kształtu twarzy pomoże Ci kilka pytań:

  1. Czy Twoje czoło jest niskie, czy wysokie?
  2. Która część twarzy jest najszersza?
  3. Czy szerokość i długość Twojej twarzy są równe, czy znacząco się różnią?
  4. Jaki kształt ma Twój podbródek?

Możesz także obrysować kontur swojej twarzy na lustrze – np. szminką. Dzięki temu wyraźnie zobaczysz, jaki ma kształt.

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

okulary, oprawki, jak dobrać okulary, jak dopasować oprawki, okulary korekcyjne
fot. unsplash.com

Wyróżniamy kilka kształtów twarzy:

  • okrągły,
  • trójkątny,
  • owalny,
  • kwadratowy,
  • podłużny.

Twarz okrągła

Cechy charakterystyczne takiego kształtu to zaokrąglony podbródek, pełne policzki oraz dość niskie czoło. Szerokość i długość twarzy są zbliżone, przez co wygląda ona na okrągłą. Przy twarzy okrągłej najlepiej sprawdzą się takie okulary, które ją optycznie wyszczuplą. Świetnym rozwiązaniem są oprawki prostokątne lub kwadratowe. Z całą pewnością należy unikać okrągłych okularów.

Twarz trójkątna

Wysokie i dość szerokie czoło oraz łagodna linia szczęki to cechy, które wyróżniają twarz trójkątną. W takim wypadku świetnym rozwiązaniem są okrągłe okulary. Doskonale sprawdzą się także oprawki w kształcie motyla, a także modele pozbawione oprawek (same szkła), które odwrócą uwagę od szerokiej górnej części twarzy.

Twarz owalna

Osoba o owalnej twarzy zwykle ma lekko zaokrąglony podbródek. Twarz jest najszersza na linii kości policzkowych. Przy owalnej twarzy można nosić praktycznie każde okulary. Świetnie prezentują się zarówno okrągłe oprawki, jak i te o innych kształtach.

Twarz kwadratowa

Twarz kwadratowa ma szerokie, niskie czoło i szeroki podbródek o mocno zaznaczonej linii. Jej długość i szerokość są mniej więcej takie same. Aby złagodzić rysy twarzy kwadratowej, zaleca się oprawy okrągłe lub owalne. Znakomitym rozwiązaniem będą także tradycyjne pilotki, a także okulary z ciemniejszą górą i jaśniejszym dołem.

Twarz podłużna

okulary, oprawki, jak dobrać okulary, jak dopasować oprawki, okulary korekcyjne
fot. unsplash.com

Cechy charakterystyczne podłużnej twarzy to wyraziste rysy i wysokie czoło. Przy takim typie twarzy raczej nie zaleca się małych, okrągłych opraw. Lepszym rozwiązaniem są szerokie, prostokątne okulary lub o kocim kształcie. Świetnie sprawdzą się także owalne oprawy.

Jaki kolor okularów?

Drugą ważną kwestią przy wyborze okularów jest kolor oprawek. W tym wypadku kształt twarzy nie ma dużego znaczenia. Najważniejsze są preferencje! Na rynku znajdziemy oprawki w najróżniejszych kolorach – począwszy od klasycznych czarnych, poprzez designerskie złote czy srebrne, aż do nietuzinkowych czerwonych, zielonych czy niebieskich. Producenci oferują nam także oprawki o wielu niebanalnych wzorach. W okularach powinniśmy czuć się swobodnie i komfortowo. Dlatego to, na jaki model się zdecydujemy, zależy od naszego gustu. Okulary powinny podkreślać nasz indywidualny styl.

Wybór odpowiednich okularów może wydawać się niełatwym zadaniem. Jednak kierując się kilkoma zasadami, możemy dobrać oprawki, które nie tylko dodadzą nam uroku, ale także będą nietuzinkową ozdobą idealnie dopełniającą każdą stylizację.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here