Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Przebywamy w nim codziennie, przygotowując i często spożywając posiłki. Wiele osób marzy o przestronnej kuchni, jednak nie każdy może sobie na taką pozwolić. Jak urządzić małą kuchnię, żeby była funkcjonalna i ergonomiczna?
Aranżacja małej kuchni może być sporym wyzwaniem. Mieszkańcy powinny czuć się w pomieszczeniu swobodnie i komfortowo. Jak więc rozmieścić wszystkie meble i sprzęty, żeby wnętrze było funkcjonalne i jednocześnie atrakcyjne i nowoczesne? Jeśli do dyspozycji mamy niewielką przestrzeń, warto postawić na nietuzinkowe rozwiązania dekoratorskie! Przygotowaliśmy mały poradnik dla wszystkich osób, które planują aranżację małej kuchni.
5 pomysłów na małą kuchnię
1. Wybierz jasne kolory
Najlepszym rozwiązaniem do małej kuchni są meble o jasnych frontach. Ciemne elementy wyposażenia mogą bowiem sprawić, że pomieszczenie będzie wyglądać na ciężkie i jeszcze mniejsze niż jest w rzeczywistości. Jasne meble dodadzą przestrzeni subtelności i optycznie ją powiększą. Do niewielkich kuchni znakomicie sprawdzą się modele na wysoki połysk. Takie powierzchnie odbiją światło, co sprawi, że przestrzeń będzie prezentować się lepiej.
2. Nie zapomnij o szafkach w górnej zabudowie
W niewielkiej kuchni nie może zabraknąć górnej zabudowy szafek, która zapewni dodatkową przestrzeń na przechowywanie elementów wyposażenia kuchennego – w tym naczyń oraz produktów spożywczych. Pomieszczenie możesz wyposażyć w wysokie szafki aż pod sufit lub w niskie modele. Świetnie sprawdzą się także szafki z przeszklonymi frontami lub eleganckie półki. Takie rozwiązania optycznie pogłębią przestrzeń i sprawią, że będzie wyglądać na większą.
3. Przesuwane drzwiczki
W wąskiej kuchni problemem może być swobodnie otwieranie szafek. W takim przypadku warto postawić na modele z przesuwanymi drzwiczkami lub ze specjalnymi żaluzjami. Takie szafki nie tylko będą zdecydowanie bardziej funkcjonalne i ergonomiczne, ale także będą prezentować się niezwykle oryginalnie i designersko.
W małej kuchni warto postawić na zabudowę kuchenną tylko z jednej strony. Pozwoli to mieszkańcom na swobodne przemieszczanie się po pomieszczeniu.
4. Rozkładany blat zamiast stołu
Wiele osób uwielbia spożywać posiłki w kuchni. Tylko co, kiedy w pomieszczeniu brakuje miejsca na tradycyjny stół z krzesłami. W niewielkiej kuchni fantastycznie sprawdzi się blat przytwierdzony do ściany, który rozkłada się tylko na czas posiłku. Taki element wyposażenia nie zajmuje dużo miejsca, a może być bardzo praktyczny. W takim przypadku warto zaopatrzyć się również w składane krzesła, które można przywiesić na ścianę.
5. Odpowiednie oświetlenie
Aby nadać małej kuchni estetycznego, przytulnego charakteru, należy postawić na odpowiednie oświetlenie. Klimatyczny nastrój w niewielkim pomieszczeniu stworzą małe światełka umieszczone w różnych punktach. Świetnym rozwiązaniem są także praktyczne kinkiety zamontowane pod górną zabudową szafek.
Za mało miejsca na przechowywanie?
Dużym problemem w niewielkiej kuchni może być ograniczona ilość miejsca na przechowywanie wyposażenia kuchennego. Przede wszystkim należy zadbać o to, aby maksymalnie wykorzystać każdą wolną przestrzeń we wnętrzu – w tym wszelkie wnęki. Warto również zainwestować w praktyczne kosze, wieszaki czy organizery, które można umieścić zarówno w szafkach, jak i na ścianie lub na blatach. Ogromnym plusem takich akcesoriów jest to, że nie zajmują dużo miejsca, a umożliwiają zachowanie ładu i porządku w kuchni.
A co ze sprzętem?
Mogłoby się wydawać, że w małej kuchni ciężko zmieścić wszystkie niezbędne sprzęty AGD. Na szczęście producenci oferują nam szeroki wybór urządzeń kompaktowych, które są specjalnie przeznaczone do takich pomieszczeń. Świetnym rozwiązaniem jest również zakup sprzętów wielofunkcyjnych – np. piekarnika z funkcją mikrofali.
Mała kuchnia również może być funkcjonalna, ergonomiczna i stylowa. Czasem wystarczy tylko odrobina wyobraźni, żeby urządzić wnętrze, które będzie wyróżniać się niepowtarzalnym charakterem.