Kompleksowa aranżacja wnętrz nowego domu wymaga sporo pracy i zaangażowania. Aby przestrzeń była spójna, warto postawić na konkretny styl wnętrzarski. Odpowiednio dopasowane meble i dodatki dodadzą czterem kątom przytulnego, klimatycznego charakteru. Jakie style wyróżniamy? Który z nich wybrać?
Wystrój domu powinien być przytulny, funkcjonalny i, co najważniejsze, w pełni dopasowany do preferencji mieszkańców. Rodzina powinna czuć się komfortowo i swobodnie w swoich czterech kątach.
Wiele osób urządza swój dom bez zachowania określonego stylu. Jednak kiedy kierujemy się pewnymi, ścisłymi zasadami, możemy stworzyć naprawdę spójne, wyjątkowe wnętrza. Aby ułatwić Wam wybór idealnego stylu wnętrzarskiego, przygotowaliśmy specjalny przewodnik.
Popularne style wnętrzarskie
Styl skandynawski
Jest to jeden z najpopularniejszych stylów wnętrzarskich. Jego cechą charakterystyczną jest prostota – raczej stroni się od przesadnych zdobień i bogatych wzorów. Dużą rolę odgrywa tu także światło. Pomieszczenia powinny być jasne i „słoneczne”. Dominującym kolorem w pomieszczeniach urządzonych w stylu skandynawskim jest biel. Aby nadać wnętrzom przytulnego charakteru, biel uzupełnia się o stonowane odcienie – w tym szarości, beże i czerń. Ciekawym zabiegiem jest wzbogacenie wystroju o jeden, kontrastujący z całością kolor – np. żółty lub zielony.
W stylu skandynawskim wykorzystuje się naturalne materiały – w szczególności drewno w różnej postaci, a także len czy bawełnę. Uzupełnieniem wystroju są przytulne koce, poduszki i inne tkaniny.
Styl klasyczny
Ponadczasowy styl wnętrzarski, w którym króluje spójność, symetria i proste formy. W stylu klasycznym stawia się na najwyższą jakość i trwałość poszczególnych elementów wyposażenia. Najczęściej wykorzystywanym materiałem jest drewno. Klasyczne wnętrza to wnętrza w odcieniach ciepłych brązów i beżów.
Styl nowoczesny
Prostota, minimalizm i przejrzystość – to główne wyznaczniki stylu nowoczesnego. Nowoczesne wnętrza zwykle są przestronne i funkcjonalne, a także nie mają zbyt wielu dekoracji. W takich przestrzeniach królują stonowane kolory – w tym biel, szarości, beże i czerń.
Styl industrialny
Inaczej zwany jest loftowym. Wyróżniają go duże przestrzenie wyposażone w ogromne okna. W takich wnętrzach rządzą stonowane kolory oraz surowe materiały. Głównie stawia się na drewno, beton, metal, miedź oraz szkło w różnych formach. Dopełnieniem wystroju pomieszczeń w stylu industrialnym jest charakterystyczne oświetlenie jak z fabryki – np. odsłonięte żarówki lub metalowe klosze.
Styl Hampton
W pomieszczeniach w stylu Hampton panuje ład, harmonia i naturalność. W takich wnętrzach stosuje się duże lampy, naturalne kolory, masywne kanapy z poduszkami oraz długie, jasne zasłony. Materiałem dominującym jest drewno.
Styl glamour
Pełne przepychu wnętrza w odcieniach bieli, złota, srebra, różu i czerni. Jest to styl wnętrzarski, który stawia na luksus i blask. W takich przestrzeniach doskonale sprawdzą się meble na wysoki połysk, duże pikowane kanapy, kryształowe żyrandole oraz ogromne lustra.
Styl boho
Styl wnętrzarski, który na pierwszy rzut oka może wydawać się chaotyczny. W takich przestrzeniach rządzą mocne, wyraziste kolory. Miłośnicy stylu boho uwielbiają łączyć kolory i wzory w nieoczywisty sposób. Dzięki temu każde wnętrze wygląda zupełnie inaczej. Styl boho wykorzystuje naturalne materiały – w tym drewno oraz wiklinę.
Styl eklektyczny
Jest to styl wnętrzarski, który można określić jako „uporządkowany nieład”. Jest to istna mieszanka wszystkiego. Jednak tym, co łączy ze sobą poszczególne elementy wyposażenia w pomieszczeniach urządzonych w tym stylu, jest konkretny motyw przewodni. Może być to kolor, materiał – cokolwiek, co będzie sprawiać, że przestrzeń będzie wyglądać na spójną.
Jaki styl wybrać?
To, na jaki styl wnętrzarski postawimy, zależy wyłącznie od naszych preferencji i upodobań. Osoby, które uwielbiają przytulne, komfortowe wnętrza, powinny postawić na styl skandynawski lub Hampton. Miłośnikom surowych, przestronnych pomieszczeń z pewnością przypadnie do gustu styl industrialny lub nowoczesny. Ci, którzy nie mogą się zdecydować, powinni wybrać styl eklektyczny.