Na jakość naszego snu wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest odpowiednio dobrana kołdra. Miękka, przyjemna w dotyku kołdra aż zachęca, żeby otulić się nią i odpłynąć w sen niczym małe dziecko. Porządna kołdra powinna zapewniać ciepło i odpowiednią wentylację w nocy. Jak wybrać idealny model?

Sypialnia to miejsce odpoczynku i relaksu. Dlatego niezwykle ważne jest to, aby pomieszczenie było odpowiednio wyposażone. Porządne łóżko i wygodny materac to podstawa. Jednak ciężko wyobrazić sobie komfortowy sen bez odpowiedniej kołdry. Dobrze dobrana kołdra pozytywnie wpłynie na jakość naszego snu.

Producenci oferują nam wyjątkowo szeroki wybór kołder różniących się od siebie wypełnieniem, wielkością czy poszyciem. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze kołdry?

Jak wybrać odpowiednią kołdrę?

Zakup kołdry to inwestycja na lata. Dlatego ważne jest, żeby wybrać produkt wysokojakościowy, trwały i odpowiadający naszym preferencjom. Przy wyborze kołdry warto zwrócić uwagę na:

  • rodzaj wypełnienia,
  • rozmiar,
  • klasę ciepła,
  • poszycie.

Rodzaj wypełnienia

Najważniejszą kwestią, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze kołdry, jest rodzaj zastosowanego wypełnienia. To właśnie od niego w głównej mierze zależy, jak ciepła będzie kołdra oraz, czy będzie odkształcać się po czasie. Daje to także informację o ewentualnym ryzyku wystąpienia reakcji alergicznych.

kołdra, kołdry, jaką kołdrę wybrać, kołdra na lato, kołdra na wiosnę, kołdra zimowa, pościel, najlepsza pościel, kołdra dla alergika
fot. unsplash.com

Na rynku znajdziemy kołdry:

  • puchowe,
  • z pierza,
  • wełniane,
  • jedwabne,
  • z włókna kukurydzianego.
  • z włókna poliestrowego,
  • bambusowe,
  • z granulatu silikonowego,
  • z włókna silikonowego.

Kołdry puchowe są dość lekkie, a jednocześnie znakomicie grzeją. Ich jakość zależy od rodzaju zastosowanego puchu. Te dobre jakościowo są całkowicie bezpieczne dla alergików. Najbardziej wytrzymałe są modele z puchem gęsim. Producenci oferują kołdry zimowe, całoroczne i letnie.

Bardzo podobnym wypełnieniem do puchowego jest pierz. Kołdry z pierza zawierają puch wraz z ptasimi piórami. Są one cięższe niż poprzedni model, a także mają gorsze właściwości termoizolacyjne. Ponadto nie są polecane alergikom.

Kołdry wełniane są bardzo miękkie i przyjemne w dotyku. Doskonale utrzymują ciepło i świetnie przepuszczają powietrze. Zwykle wykonywane są z wełny owczej. Nie uczulają, co sprawia, że są odpowiednie dla alergików.

Alergicy mogą także używać kołder jedwabnych, ponieważ jedwab nie uczula i nie przyciąga roztoczy. Jest to jednak towar luksusowy. Kołdry jedwabne są stosunkowo drogie w porównaniu do innych modeli.

Kołdry w włókna poliestrowego to jedne z najpopularniejszych rozwiązań na rynku. Są lekkie, dlatego też idealnie sprawdzają się w okresie letnim. Granulat silikonowy i włókno silikonowe to wypełnienia cenione za elastyczność i puszystość. Ponadto poleca się je alergikom. Wypełnienia bambusowe są bardziej miękkie niż wełna i jednocześnie tak samo wytrzymałe. Kołdry z włókna kukurydzianego są zaś niezwykle przyjazne dla ciała, dlatego poleca się je osobom borykającym się z problemami skórnymi.

Najlepszym rozwiązaniem jest zakup kołdry całorocznej, która zimą zapewni odpowiedni poziom ciepła, a latem – doskonałą cyrkulację powietrza. Warto zatem zwrócić uwagę na modele puchowe, z włóknem bambusowym lub z granulatem silikonowym.

Rozmiar kołdry

kołdra, kołdry, jaką kołdrę wybrać, kołdra na lato, kołdra na wiosnę, kołdra zimowa, pościel, najlepsza pościel, kołdra dla alergika
fot. unsplash.com

Rozmiar kołdry należy dopasować do swojego wzrostu. Warto wziąć pod uwagę również to, czy spać pod nią będzie jedna osoba, czy para.

Dla jednej osoby świetnie sprawdzą się modele 135×200 cm, 150×200 cm oraz 160×200 cm. Dla dwóch zaś – 180×200 cm, 200×220 cm lub 220×240 cm.

Klasa ciepła

Klasa cieplna kołdry określana jest według odpowiedniej skali. W zależności od producenta i kraju możemy wyróżnić skalę TOG, sezonową skalę ciepła, a także liczbową skalę ciepła. W Polsce najpopularniejsza jest druga skala, która dzieli kołdry na:

  • letnie – lekkie, o gramaturze od 500 do 1200; zwykle są to modele jedwabne, ze sztucznych włókien, z bambusa lub z kukurydzy,
  • zimowe – o gramaturze od 1000 do 1800; najczęściej kołdry z puchu, z pierza lub wełniane; powinny zapewniać doskonały poziom ciepła przy jednocześnie odpowiedniej przewiewności,
  • całoroczne – tj. puchowe, z włóknem bambusowym lub granulatem silikonowym,
  • podwójne – kołdry dwuwarstwowe przeznaczone do bardzo zimnych domków.

Poszycie

Ostatnią ważną kwestią, którą warto wziąć pod uwagę przy wyborze kołdry, jest poszycie. Do najpopularniejszych poszyć możemy zaliczyć:

  1. Bawełniane – najbardziej higieniczne, zapewnia skuteczną wentylację.
  2. Bawełniano-poliestrowe – zapewnia odpowiednią wentylację i jest odporne na uszkodzenia.
  3. Satynowe lub jedwabne – bardzo miłe w dotyku i antystatyczne, polecane osobom uczulonym na kurz i roztocza.
  4. Z mikrowłókien – miękkie, przyjemne w dotyku, o doskonałej wytrzymałości.

Jaka kołdra jest najlepsza?

Wybrana kołdra powinna wyróżniać się najwyższą jakością i ponadprzeciętną wytrzymałością. Za najtrwalsze uznaje się kołdry z wypełnieniem puchowym lub półpuchowym. Takie modele mogą zachować swój kształt przez ponad 10 lat!

Kołdry warto kupować w renomowanych sklepach. Najlepszym wyborem są te pochodzące od znanych i cenionych producentów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here