Zapach świeżej kawy o poranku to dla niektórych najlepsza forma budzika. Jedni uwielbiają cappuccino, a inni nie wyobrażają sobie dnia bez wypicia przynajmniej jednego mocnego espresso. Producenci, biorąc pod uwagę różne gusta i wymagania konsumentów, oferują nam szeroki wybór ekspresów. Jak wybrać odpowiedni ekspres? Czym kierować się przy zakupie?

Ekspres do kawy to obowiązkowy sprzęt w domu każdego kawosza. Jest to urządzenie, które pozwala na proste przygotowywanie wyjątkowo smacznych napojów dosłownie w kilka minut. Na rynku znajdziemy mnóstwo modeli ekspresów do kawy, które różnią się parametrami, funkcjami, wielkością, ceną itd. Żeby ułatwić Wam wybór idealnego sprzętu, przygotowaliśmy krótki poradnik.

Ekspresy do kawy – jaki wybrać?

Na rynku znajdziemy między innymi ekspresy:

 • przelewowe,
 • kapsułkowe,
 • ciśnieniowe.

Ekspres przelewowy

Najpopularniejszy typ ekspresu do kawy. Pozwala uzyskać jeden typ naparu, który jest podobny do „kawy po turecku” – czyli kawy mielonej zalewanej wrzątkiem. Dzięki zastosowaniu specjalnego filtra w kawie nie ma fusów. Ekspresy przelewowe składają się z kilku elementów:

 • zbiornika na wodę,
 • pojemnika na kawę,
 • dzbanka,
 • filtra,
 • płyty grzewczej, która utrzymuje temperaturę kawy.
ekspres do kawy, ekspresy do kawy, jaki ekspres kupić, najlepsze ekspresy do kawy, ekspres przelewowy, ekspres ciśnieniowy, ekspres kapsułkowy
fot. unsplash.com

Ekspresy przelewowe są bardzo proste w obsłudze i tanie. Ponadto pozwalają na przygotowywanie innych naparów – takich jak herbata czy zioła.

Niestety taki sprzęt ma też swoje wady. Przede wszystkim nie sprawdza się dobrze do przyrządzania małych ilości napoju – np. jednej porcji. Do ekspresu przelewowego należy używać kawy mielonej. Jednak jak wiadomo, najlepsza jest kawa świeżo zmielona. Smakosze kawy muszą więc dodatkowo zaopatrzyć się w młynek, żeby móc mielić ziarna przed przygotowaniem. Warto również wspomnieć o tym, że sam proces przygotowywania napoju w ekspresie przelewowym jest dość długi.

Ekspresy kapsułkowe

Kolejny rodzaj to ekspresy kapsułkowe. Aby przygotować napój w takim ekspresie, niezbędna jest specjalna kawa w kapsułkach. Na rynku znajdziemy szeroki wybór kapsułek – zarówno klasycznych, czarnych kaw, jak i kaw latte o różnych smakach, cappuccino i innych. W ekspresach kapsułkowych można także przyrządzać gorącą czekoladę oraz kawę mrożoną.

Ekspresy kapsułkowe są proste w obsłudze. Wystarczy napełnić zbiornik wodą, umieścić kapsułkę w odpowiednim miejscu, podstawić filiżankę i włączyć urządzenie. Przygotowanie napoju trwa dosłownie chwilę. Do dużych zalet ekspresów kapsułkowych można zaliczyć także:

 • niską cenę,
 • łatwość utrzymania ekspresu w czystości,
 • szeroki wybór kapsułek,
 • mały rozmiar urządzenia.

Za główne wady takich ekspresów do kawy uważa się wysoką cenę kapsułek, gorszy smak naparów kawowych oraz uzależnienie od marki (trzeba korzystać z kapsułek producenta ekspresu).

Ekspresy ciśnieniowe z młynkiem

Najbardziej zaawansowane technicznie, ale jednocześnie najdroższe ekspresy do kawy. Dzięki wbudowanym młynkom mielą ziarna kawy bezpośrednio przed przygotowaniem naparu. Pozwalają na przyrządzanie zarówno czarnej kawy i espresso, jak i latte, cappuccino czy innych kaw z mlekiem, dzięki wyposażeniu w system do spieniania mleka.

ekspres do kawy, ekspresy do kawy, jaki ekspres kupić, najlepsze ekspresy do kawy, ekspres przelewowy, ekspres ciśnieniowy, ekspres kapsułkowy
fot. unsplash.com

Dużą zaletą ekspresów ciśnieniowych jest to, że każdy może dostosować urządzenie do swoich indywidualnych wymagań poprzez zmianę parametrów takich jak temperatura wody, stopień zmielenia ziaren, czy też objętość napoju. Warto również wspomnieć o tym, że ekspresy są proste w obsłudze. Pozwalają na przygotowywanie nawet najbardziej skomplikowanych kaw nawet za jednym kliknięciem!

Główne wady ekspresów ciśnieniowych to wysoka cena często sięgająca nawet kilku czy kilkunastu tysięcy złotych oraz konieczność zakupu specjalnych środków do konserwacji urządzenia.

Jakie inne ekspresy znajdziemy na rynku?

Producenci oferują nam wiele innych rodzajów ekspresów do kawy. Jednym z nich jest kawiarka, czyli ekspres niskociśnieniowy służący do przyrządzania tradycyjnej włoskiej kawy. W sklepach dostępne są także klasyczne ekspresy kolbowe, które wymagają stosowania kawy mielonej, a także modele kombinowane, które pozwalają na przygotowywanie kawy metodą przelewową lub pod ciśnieniem.

Podsumowanie – który ekspres jest najlepszy?

Ekspres powinien być dopasowany do naszych preferencji. Miłośnikom mocnej, dużej kawy polecamy ekspresy przelewowe lub kolbowe. Do szybkiego i sprawnego przyrządzania kawy najlepiej sprawdzi się ekspres kapsułkowy. Jeśli lubimy aromatyczne napoje, powinniśmy postawić na ekspres ciśnieniowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here