Regularna aktywność fizyczna przynosi wiele korzyści. Nie tylko pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie, ale także pozwala zbudować wysportowaną, smukłą sylwetkę. Tylko jak ćwiczyć, kiedy siłownie pozostają zamknięte, a pogoda na zewnątrz nie zachęca do treningu na świeżym powietrzu? To proste! Wystarczy zorganizować sobie kącik do ćwiczeń w swoim własnym domu!

Domowa siłownia może doskonale zastąpić profesjonalny klub fitness. Klucz to wyposażyć ją w odpowiedni sprzęt. Urządzenia do ćwiczeń przede wszystkim powinny być dostosowane do rodzaju treningu, który będziemy wykonywać. Ważne jest także to, aby wyróżniały się świetną jakością i nieprzeciętną wytrzymałością. Przyrządy do ćwiczeń z wyższych półek posłużą nam zdecydowanie dłużej.

Dobrze dobrany sprzęt pozwoli rozwijać wszystkie partie mięśniowe bez wychodzenia z domu! Tylko czym właściwie jest „dobrze dobrany sprzęt”? W jakie przyrządy warto zainwestować?

Sprzęt do ćwiczeń w domu

Przyrządy do ćwiczeń podzieliliśmy na dwie grupy. Pierwszą z nich jest sprzęt do ćwiczeń cardio, a drugą do treningu siłowego. Są to propozycje z różnych półek cenowych – zarówno droższe, jak i tańsze przystępne na każdą kieszeń. Mamy nadzieję, że każdy znajdzie tu coś odpowiedniego dla siebie.

Jaki sprzęt do treningu cardio?

trening w domu, domowa siłownia, siłownia w domu, sprzęt do ćwiczeń w domu, sprzęt do trenowania w domu, rower stacjonarny, bieżnia, hantle, obciążenie do treningu w domu
fot. unsplash.com

Trening cardio to długotrwały wysiłek o stałej, umiarkowanej intensywności. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą zgubić kilka zbędnych kilogramów. Świetnie sprawdza się także do kształtowania kondycji.

Do treningu cardio doskonale sprawdzi się skakanka. Jest to bardzo tani i łatwo dostępny sprzęt. Skakanka powinna być odpowiednio długa. Nie może plątać się pomiędzy nogami czy zahaczać o głowę podczas podskoków. Cardio na skakance ma jednak jeden duży minus – wymaga sporo miejsca. Dlatego nie jest to dobre rozwiązanie dla osób mieszkających w małym mieszkaniu.

Innym dość tanim przyrządem do cardio w domu jest stepper. Jest to urządzenie, które nie zajmuje dużo miejsca, a umożliwia wykonywanie efektywnych treningów cardio. Ponadto znakomicie modeluje mięśnie nóg i pośladków, a także wzmacnia mięśnie brzucha.

Dużą popularnością wśród miłośników cardio cieszą się rowery stacjonarne. Rowerki stacjonarne są tanie i nie zajmują dużo miejsca. Warto postawić na model z opcją regulacji obciążenia.

Przy większym budżecie możemy wybrać bieżnię lub orbitrek. Producenci oferują nam m.in. bieżnie mechaniczne (tanie i ciche) oraz elektryczne (umożliwiają wybór programów treningowych, prędkości i stopnia nachylenia). Przy wyborze bieżni warto zwrócić uwagę na moc silnika, rozmiar pasa biegowego, nośność bieżni oraz dodatkowe funkcje. Jeśli zdecydujemy się na orbitrek, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na rozstaw stóp oraz długość kroku.

Jaki sprzęt do treningu siłowego?

Trening siłowy to najlepszy sposób na wysportowaną sylwetkę. Regularne treningi siłowe wzmacniają całe ciało i umożliwiają budowę masy mięśniowej.

Do treningu siłowego w domu możemy wykorzystywać różne przyrządy. Zaliczamy do nich:

  • gumy oporowe,
  • gumy mini-band,
  • hantle,
  • kettle,
  • sztangi.

Najtańsze są gumy oporowe oraz gumy mini-band. Na rynku znajdziemy gumy o różnym oporze – od kilku do nawet kilkudziesięciu kilogramów. Doskonale sprawdzą się one do wykonywania ćwiczeń na plecy czy nogi. Gumy mini-band są zaś niezwykle pomocne do kształtowania mięśni pośladkowych. Można wykorzystywać je do takich ćwiczeń jak monster walk, odwodzenie nogi w tył lub w bok, przysiady czy wykroki.

W domowej siłowni nie powinno zabraknąć hantli o różnym obciążeniu. Wykorzystując hantle, można wykonać efektywny trening całego ciała. Dobrym pomysłem jest zakup zestawu składającego się z dwóch niewielkich gryfów, talerzy o różnym obciążeniu i specjalnych zacisków, które zapobiegną zsuwaniu się ciężaru z gryfów podczas wykonywania ćwiczeń. Taki zestaw hantli do własnoręcznego montażu nie tylko zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż tradycyjne hantle, ale także daje większe pole do popisu w kwestii obciążenia.

trening w domu, domowa siłownia, siłownia w domu, sprzęt do ćwiczeń w domu, sprzęt do trenowania w domu, rower stacjonarny, bieżnia, hantle, obciążenie do treningu w domu
fot. unsplash.com

Do treningu w domu doskonale sprawdzą się także kettle o różnym obciążeniu. Jest to sprzęt, który umożliwia wykonywanie ćwiczeń na wszystkie partie mięśniowe.

Jeśli nasza domowa siłownia jest przestronna, możemy pozwolić sobie na zakup solidnej ławeczki do ćwiczeń, podpory i sztangi z talerzami o różnym obciążeniu. Warto dokupić także specjalne zaciski, które utrzymają ciężar w miejscu.

Aby wykonywać martwy ciąg czy inne ćwiczenia, w których sztangę odkładamy na ziemię, należy zaopatrzyć się w gumowe maty ochronne na podłogę.

Trening w domu może być równie efektywny co ten na siłowni. Kluczem do sukcesu jest zakup odpowiedniego sprzętu. Pamiętajmy jednak, żeby sięgać po produkty o doskonałej jakości. Sprzęt z wyższych półek to gwarancja ponadprzeciętnej wytrzymałości i bezpiecznych treningów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here