W wyprawce dla dziecka nie powinno zabraknąć porządnego wózka. Producenci, biorąc pod uwagę specyficzne wymagania swoich klientów, oferują wyjątkowo szeroki wybór wózków różniących się od siebie kształtem, wymiarami, kolorem i wieloma innymi parametrami. Jak wybrać ten idealny?

Narodziny dziecka to wyjątkowe wydarzenie, które zmienia życie rodziców o 180 stopni. Do powitania niemowlaka na świecie trzeba się odpowiednio przygotować. Jednym z ważnych kroków jest skompletowanie odpowiedniej wyprawki dla dziecka. Nie powinno zabraknąć w niej porządnego wózka przeznaczonego do spacerów czy usypiania malucha w domu. Aby ułatwić przyszłym rodzicom wybór idealnego modelu, przygotowaliśmy krótki poradnik zakupowy.

Jak wybrać idealny wózek dziecięcy?

W sklepach znajdziemy wózki:

wózek dziecięcy, wózek, jaki wózek kupić, spacerówka, wózek 2w1, wózek 3w1, wózek biegowy, wózek bliźniaczy
fot. unsplash.com
  • wielofunkcyjne (3w1),
  • głeboko-spacerowe (2w1),
  • spacerówki,
  • biegowe,
  • bliźniacze.

Wózki wielofunkcyjne zwykle składają się z trzech części – gondoli, spacerówki i fotelika samochodowego. Wybraną część montuje się do specjalnego, solidnego stelaża. Takie wózki doskonale sprawdzają się od narodzin do nawet 3-4 roku życia dziecka.

Modele głęboko-spacerowe to nic innego jak połączenie gondoli z siedziskiem spacerowym. Producenci oferują nam wersje, w których gondolę przekształca się w spacerówkę oraz te wyposażone w dwa oddzielne elementy, które montuje się do stelaża.

Spacerówki przeznaczone są dla tych dzieci, które potrafią już same siedzieć. Mogą posłużyć nam od kilku miesięcy życia malucha do nawet kilku lat. Wózki spacerowe można rozkładać do pozycji leżącej, gdy dziecko zaśnie. Warto postawić na spacerówkę z możliwością przełożenia rączki, dzięki czemu dziecko będzie mogło siedzieć tyłem lub przodem do kierunku jazdy. Najlepszym rozwiązaniem są te spacerówki, które wyposażono w daszek chroniący malucha przed słońcem, regulowany podnóżek oraz pasy bezpieczeństwa.

Wózki biegowe stworzono z myślą o aktywnych rodzicach. Zwykle są to modele wyposażone w trzy większe koła, które redukują drgania podczas poruszania się po nierównych powierzchniach. Wózek do biegania ma opływowy kształt i amortyzowane zawieszenie. Ponadto jest lekki i łatwo go złożyć.

Ostatnim rodzajem są wózki bliźniacze – czyli jak sama nazwa mówi, modele dla bliźniąt. Producenci oferują wózki, w których gondole/siedziska spacerowe ustawione są obok siebie lub za sobą. Na rynku znajdziemy także wózki dla trojaczków czy czworaczków.

Stelaż wózka

Stelaż ma duży wpływ m.in. na stabilność, amortyzację, trwałość i ciężar wózka. Najcięższe stelaże to te wykonane ze stali, najlżejsze zaś – z aluminium.

W sklepach znajdziemy modele:

  • krzyżakowe – budową przypominają literę X, mają miękkie zawieszenie (można kołysać dziecko w wózku), są sporych rozmiarów (nawet po złożeniu),
  • teleskopowe – budową przypominają odwróconą literę Y, wyposażone w amortyzatory sprężynowe, które nie pozwalają na bujanie malucha w wózku, po złożeniu zajmują mniej miejsca niż modele krzyżakowe.

Wybierając wózek, należy go kilkukrotnie złożyć i rozłożyć, żeby sprawdzić, czy się nie zacina.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wózka?

wózek dziecięcy, wózek, jaki wózek kupić, spacerówka, wózek 2w1, wózek 3w1, wózek biegowy, wózek bliźniaczy
fot. unsplash.com
  1. Gondola. Powinna być wygodna i przestronna. Warto postawić na model wyposażony w usztywniany spód oraz miękkie wykończenia.
  2. Siedzisko. Powinno być odpowiednio wyprofilowane. Ważne jest także to, aby było wyposażone w pasy bezpieczeństwa i podpórkę pod nóżki (najlepiej regulowaną).
  3. Koła. Na rynku znajdziemy wózki z kołami pompowanymi lub piankowymi. Koła pompowane znakomicie tłumią drgania, jednak łatwo je przebić. Wersje piankowe mają gorszą amortyzację, dlatego dziecko może odczuwać większe wstrząsy podczas jazdy po nierównym terenie.
  4. Skrętność kół. Najlepszym rozwiązaniem są wózki wyposażone w dwa nieskrętne koła tylne oraz dwa w pełni skrętne koła przednie, które można dodatkowo zablokować.
  5. Akcesoria. Producenci oferują nam między innymi folie przeciwdeszczowe, śpiworki (ciepłe lub wiosenno-letnie), budki lub parasolki przeciwsłoneczne, wkładki na siedzisko, ochraniacze na kółka itd. Do komfortowego i bezpiecznego przewożenia dziecka wózkiem niezbędne są trzy pierwsze akcesoria.
  6. Ogólna wygoda. Czyli wszelkie udogodnienia, które ułatwiają obsługę wózka – począwszy od hamulców, aż do regulacji poszczególnych elementów.

Jaki wózek jest najlepszy?

Wózek warto dopasować do naszych preferencji. Przy wyborze nie można jednak zapomnieć o kilku istotnych aspektach. Przede wszystkim należy zwrócić szczególną uwagę na jakość wózka. Warto sprawdzić, z jakiego materiału wykonano gondolę/siedzisko oraz stelaż. Ważna jest także funkcjonalność, na którą wpływ ma m.in.:

  • możliwość prania poszewki gondoli/siedziska,
  • łatwość składania i rozkładania wózka,
  • rodzaj kół,
  • amortyzacja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here