O skórę dziecka należy dbać już od pierwszych tygodni jego życia. Warto podejść do tego z pełną świadomością i odpowiedzialnością. Jakie kosmetyki dla niemowląt kupić?
W wyprawce dla dziecka nie powinno zabraknąć odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji jego wrażliwej skóry. Na rynku znajdziemy niezwykle szeroki wybór takich preparatów. Jednak nie warto inwestować w zbyt wiele produktów. Nadmiar używanych kosmetyków może prędzej zaszkodzić maluchowi, niż mu pomóc. Jakich kosmetyków używać? Czym kierować się przy zakupie takich preparatów?
Kosmetyki dla niemowląt – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Przed zakupem kosmetyków dla dziecka należy dokładnie przeanalizować ich etykiety. W składzie powinny znaleźć się bezpieczne dla malucha, hipoalergiczne, delikatne składniki. Formuły kosmetyków powinny być dopasowane do specyficznych potrzeb skóry dziecka. Im krótszy skład, tym lepiej. W kosmetykach dla niemowląt nie powinno być żadnych szkodliwych substancji. W szczególności należy unikać:
- parabenów – mogą wywoływać reakcje alergiczne,
- SLS i SLES – mogą naruszać barierę ochronną skóry,
- phenoxyethanolu – może powodować wysypkę,
- filtrów – mogą powodować alergie.
Kosmetyki dla niemowląt powinny posiadać specjalne atesty potwierdzające ich całkowite bezpieczeństwo dla dzieci – np. atesty Instytutu Matki i Dziecka, Państwowego Zakładu Higieny, czy też Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Wybór produktów oznaczonych odpowiednimi certyfikatami minimalizuje ryzyko wystąpienia podrażnień czy reakcji alergicznych po ich zastosowaniu.
Kolejna ważna kwestia to wiek dziecka. Jeśli chcemy używać kosmetyków od pierwszych chwil życia malucha, należy wybierać te, które mają oznaczenia „odpowiednie od 1. dnia życia”.
Jakie kosmetyki dla niemowlaka warto kupić?
Płyn do mycia ciała
Pierwszym produktem, który powinien znaleźć się w kosmetyczce malucha, jest delikatny płyn do kąpieli. Powinen być to łagodny preparat przeznaczony do codziennego stosowania. W jego składzie nie może być żadnych barwników, konserwantów czy substancji zapachowych. Najlepiej sprawdzają się emolienty, które poza właściwościami myjącymi, tworzą na skórze malucha delikatną barierę ochronną, która zmniejsza ryzyko wystąpienia podrażnień.
Oliwka/balsam nawilżający
Skóra malucha po porodzie zwykle jest bardzo wysuszona, dlatego należy ją odpowiednio natłuszczać – szczególnie po kąpieli. Oliwka doskonale sprawdzi się także do wykonywania delikatnego masażu ciała malucha. Balsamów nawilżających nie trzeba stosować, jeśli do mycia dziecka używamy emolientów.
Chusteczki nawilżające
Lekkie chusteczki zawierające delikatne substancje o działaniu nawilżającym to kolejny produkt, który warto kupić. Przydadzą się do wycierania pupy, rączek czy buzi. Jednak należy ostrożnie podchodzić do wyboru chusteczek. Nie każdy niemowlak je toleruje.
Krem ochronny do pupy
Must-have w niemowlęcej kosmetyczce! Warto stosować go profilaktycznie, żeby zapobiec odparzeniom czy podrażnieniom delikatnej skóry dziecka na pośladkach.
Maść na odparzenia
Kiedy na pupie pojawią się niepokojące zmiany (takie jak zaczerwienienie, krostki czy podrażnienie) warto sięgnąć po silniejszy środek niż krem ochronny. W takim wypadku doskonale sprawdzi się specjalna maść na odparzenia wzbogacona o substancje łagodzące. Pamiętaj jednak, że jeśli problem utrzymuje się dłużej, konieczna jest konsultacja u lekarza.
Krem do buźki
Krem do twarzy przede wszystkim należy aplikować przed wyjściem na spacer. Jeśli jednak maluch zmaga się z przesuszoną skórą, warto stosować go nawet podczas spędzania czasu w domu.
Sól fizjologiczna (+jałowe gaziki)
Sól fizjologiczna jest niezbędna do przemywania oczu noworodka w pierwszych tygodniach jego życia. Oczka przemywamy specjalnymi jałowymi gazikami. Gaziki sprawdzą się także do osuszania czy dezynfekcji pępuszka malucha.
Octenidyna
Jest to preparat przeznaczony do odkażania i pielęgnacji kikuta pępowinowego.
Skóra malucha wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Przy wyborze kosmetyków dla dziecka przede wszystkim kieruj się jakością. Preparaty dla niemowląt powinny być naturalne, delikatne i hipoalergiczne. Wybieraj produkty oznaczone odpowiednimi atestami i certyfikatami. Pamiętaj, że każde dziecko jest inne. Czasem skóra malucha wymaga innego rodzaju pielęgnacji. Jeśli masz jakieś wątpliwości związane z wyborem kosmetyków dla niemowlaka, skonsultuj się ze specjalistą – np. z lekarzem.