W sklepach znajdziemy mnóstwo ubranek dla noworodków. Małe ciuszki ozdobione różnokolorowymi, słodkimi obrazkami wyglądają wyjątkowo uroczo. Nietrudno wpaść w szał zakupów! Ale czy rzeczywiście wszystko to, co oferują nam producenci, jest potrzebne? Jakie ubranka dla noworodka kupić, a jakie sobie darować?

Skompletowanie wyprawki dla noworodka to jeden z najważniejszych elementów przygotowań do jego narodzin. W wyprawce przede wszystkim nie powinno zabraknąć wygodnych ubranek dla malucha. Jakie ciuszki kupić? Na jaki rozmiar postawić? Przygotowaliśmy krótki poradnik, który ułatwi przyszłym rodzicom skompletowanie ubrankowej wyprawki dla noworodka.

Ubranka dla noworodka

Skóra dziecka jest bardzo wrażliwa. Dlatego niezwykle ważne jest to, aby ubranka dla noworodka wyróżniały się najwyższą jakością. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup ciuszków wyprodukowanych z nieprzeciętną dbałością o detale z wysokogatunkowej, certyfikowanej bawełny. Ubranka nie powinny zawierać żadnych elementów, które mogłyby podrażniać lub uczulać wrażliwą skórę malucha. Warto postawić na elementy garderoby pochodzące od renomowanych producentów.

Body

Podstawą szafy każdego noworodka są body. Są to wygodne bluzeczki zapinane w kroku. W sklepach znajdziemy modele z krótkim lub z długim rękawem zapinane kopertowo lub zakładane przez głowę. Producenci oferują nam także body na ramiączkach, które świetnie sprawdzą się w okresie letnim. W wyprawce dla noworodka powinno znaleźć się około 5 sztuk bodziaków z długim rękawem oraz kilka par z krótkim rękawem/na ramiączkach (wiosną/latem ok. 5 sztuk, jesienią/zimą 2-3 sztuki).

Pajacyki

ubranka dla noworodka, ciuszki dla noworodka, wyprawka dla noworodka, wyprawka, ubranka do wyprawki, co do wyprawki, body, śpiochy, kaftaniki, jakie ciuszki dla noworodka, jaki rozmiar dla noworodka
fot. unsplash.com

Kolejny ważny elementy w garderobie noworodka to pajacyk. Jest to ubranko z długim rękawem i długimi nogawkami najczęściej zapinane na całej długości oraz w kroku. Doskonale sprawdzi się jako ciuszek do noszenia w ciągu dnia lub jako piżamka na noc. W szafie malucha powinno znaleźć się przynajmniej 5 sztuk pajacyków.

Śpiochy

Ubranko podobne do pajacyka z tą różnicą, że zamiast długich rękawków ma szelki i rozpina się wyłącznie w kroku – nie na całej długości. Warto wybrać takie modele, które na ramionkach mają praktyczne zapięcia na napki. Śpioszki można zestawiać z dowolnymi bodziakami lub z kaftanikami. W wyprawce powinno znaleźć się około 5 sztuk śpiochów.

Kaftaniki

Bluzeczki z długim rękawem. Na rynku znajdziemy modele wkładane przez głowę, zapinane na całej długości na napki, a także ze specjalnymi troczkami z boku do wiązania. Warto kupić od 2 do 5 sztuk kaftaników.

Półśpiochy

Czyli pajacyki bez górnej części. Jest to rodzaj spodni na gumeczkę. Gumka w pasie powinna być odpowiednio luźna. Nie może uciskać brzuszka malucha – szczególnie przez pierwsze tygodnie po porodzie, kiedy to goi się pępuszek. Producenci oferują półśpiochy z odkrytymi lub zakrytymi stópkami. Warto zaopatrzyć się w 2-5 sztuk takich ciuszkow.

Kombinezon

Ubranko przydatne szczególnie w chłodnym okresie jesienno-zimowym. Maluchów zwykle nie ubiera się w kurtki. Wystarczy specjalny kombinezon rozpinany po całej długości – aż do stópek. Należy pamiętać, żeby ubranko było dopasowane do aktualnej pogody.

Czapeczka

W wyprawce dla noworodka nie powinno zabraknąć około 2-3 sztuk bawełnianych czapeczek, które zakładamy dziecku np. po kąpieli. Warto kupić także grubszą czapeczkę z osłonką na uszy, która świetnie sprawdzi się na spacery.

Ubranko do wyjścia

Dobrym pomysłem jest na przykład dresik składający się z bluzy lub kaftanika i spodenek. Należy jednak pamiętać, że ubranko musi być wygodne. Nie powinno krępować ruchów dziecka.

Czego jeszcze nie powinno zabraknąć w szafie noworodka?

ubranka dla noworodka, ciuszki dla noworodka, wyprawka dla noworodka, wyprawka, ubranka do wyprawki, co do wyprawki, body, śpiochy, kaftaniki, jakie ciuszki dla noworodka, jaki rozmiar dla noworodka
fot. unsplash.com

Kompletując wyprawkę dla malucha, warto pamiętać także o zakupie kilku par wygodnych skarpetek i rękawiczek niedrapek. Warto zaopatrzyć się także w jedną parę miękkich bucików na wypadek, gdyby kombinezon nie miał zabudowanych stópek. W wyprawce nie powinno zabraknąć także około 4-5 sztuk śliniaków.

Jaki rozmiar ubranek kupić?

Ubranka dla noworodka nie powinny być ani za duże, ani za małe. Zbyt ciasne ciuszki mogą powodować otarcia i podrażnienia delikatnej skóry. Za luźne zaś sprawią, że maluch będzie się w nich „topił”. Na początek warto zaopatrzyć się w ubranka w rozmiarze 56 i 62. Są to standardowe rozmiary ciuszków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here