Zakup odpowiedniego sprzętu kuchennego to nie lada wyzwanie. Jak wybrać urządzenia, które nie tylko będą wytrzymałe i posłużą przez długie lata, ale także idealnie wpiszą się w stylistykę naszej kuchni?

Kuchnia musi być ergonomiczna i funkcjonalna. Przy wyborze sprzętu kuchennego przede wszystkim należy kierować się jakością. Warto postawić na takie elementy wyposażenia, które zostały wyprodukowane z najwyższą dbałością o detale z wytrzymałych materiałów, a ich doskonała jakość i niezawodność potwierdzone są odpowiednimi certyfikatami. Dzięki temu otrzymamy gwarancję, że wybrane urządzenia posłużą nam przez długie lata.

Jakość jakością, ale co z rodzajem sprzętów AGD? Postawić na płytę indukcyjną czy elektryczną? Jaki piekarnik wybrać? Przygotowaliśmy poradnik, który może Wam trochę ułatwić zadanie.

Najlepszy sprzęt do kuchni

Lodówka

Pierwszym niezbędnym sprzętem kuchennym jest lodówka. Producenci oferują nam między innymi modele jedno- oraz dwudrzwiowe.

Pierwszy z nich to sama lodówka (zwykle bez zamrażarki). Na rynku dostępne są zarówno niskie, zwykle 2-półkowe modele, jak i wysokie, klasyczne wersje – sięgające nawet do 200 cm. Takie lodówki zwykle znaleźć można w dwóch podstawowych kolorach – białym lub srebrnym.

sprzęt do kuchni, sprzęt kuchenny, aranżacja kuchni, lodówka, piekarnik, płyta grzewcza, płyta indukcyjna, jaka płyta do domu, jaka lodówka do domu
fot. unsplash.com

Lepszym rozwiązaniem jest zakup lodówki dwudrzwiowej, czyli chłodziarko-zamrażarki. Najpopularniejszym rodzajem jest lodówka z zamrażarką na dole. Producenci oferują także modele side by side, w których chłodziarka znajduje się po prawej stronie, a zamrażarka po lewej.

Na rynku dostępne są także lodówki do zabudowy. Jest to świetne rozwiązanie, jeśli chcemy stworzyć w kuchni spójny wystrój.

Jaką lodówkę wybrać?

Lodówka przede wszystkim powinna być dopasowana do metrażu kuchni. W niewielkich pomieszczeniach lepiej sprawdzą się lodówki dwudrzwiowe lub modele do zabudowy. Jeśli nasza kuchnia jest duża, możemy pozwolić sobie na więcej. W takim przypadku znakomitym rozwiązaniem może być zakup lodówki side by side.

Lodówka może być wyposażona w różne dodatkowe funkcje. Do najpopularniejszych rozwiązań możemy zaliczyć:

 • osobną szufladę do przechowywania mięsa,
 • powłokę antybakteryjną,
 • aktywny generator jonów,
 • system Twin Cooling,
 • Converst Active,
 • szybkie chłodzenie,
 • sygnał niedomkniętych drzwi.

Płyta grzewcza

Na rynku znajdziemy płyty:

 1. Gazowe – czyli jedne z najtańszych modeli. Wyposażone są w tradycyjne palniki gazowe – zwykle cztery. Ruszty podtrzymujące naczynia nad płomieniem mogą być jednoczęściowe, dwuczęściowe lub osobne dla każdego palnika.
 2. Elektryczne – palniki mają postać płytek grzewczych o różnej średnicy. Moc płytek zwykle ustala się za pomocą tradycyjnych pokręteł. Płyty elektryczne nie mają zabezpieczeń przed dziećmi.
 3. Ceramiczne – wykonane z materiału ceramicznego. Zwykle wyposażone w spirale elektryczne lub lampy halogenowe. Mają pola grzejne sterowane za pomocą przycisków dotykowych. Płyty ceramiczne są bezpieczne dla dzieci.
 4. Indukcyjne – są najbardziej energooszczędne. Ciepło na polach grzejnych wytwarza się poprzez indukcję elektromagnetyczną. Wymagają zakupu specjalnych garnków i patelni.

  sprzęt do kuchni, sprzęt kuchenny, aranżacja kuchni, lodówka, piekarnik, płyta grzewcza, płyta indukcyjna, jaka płyta do domu, jaka lodówka do domu
  fot. unsplash.com

Jaką płytę wybrać?

Wybrana płyta musi być zgodna z rodzajem instalacji, która znajduje się w naszym domu. Jeśli zaś możemy pozwolić sobie na zakup dowolnego sprzętu, warto postawić na płytę indukcyjną. Największe plusy takich płyt to przede wszystkim szybkość gotowania i smażenia, niskie zużycie energii oraz wyższe bezpieczeństwo.

Piekarnik

Producenci oferują piekarniki gazowe oraz elektryczne. Pierwsze z nich są zdecydowanie tańsze, jednak nie mają zaawansowanych funkcji, które ułatwiają pieczenie. Dużo lepszym wyborem są piekarniki elektryczne, które są łatwiejsze w obsłudze, bezpieczniejsze w użyciu i równomiernie rozprowadzają ciepło. Na rynku znajdziemy piekarniki elektryczne wyposażone w szereg przydatnych funkcji – takich jak termosonda, podtrzymywanie temperatury i wiele innych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here