Niedawno dowiedziałaś się, że spodziewasz się dziecka? To Twoja pierwsza ciąża? Chciałabyś dobrze przygotować się do powitania swojego malucha na świecie? Sprawdź, co powinnaś zrobić przed porodem!

Pierwsza ciąża to wyjątkowy moment. Jest to początek nowego etapu w życiu. Etapu macierzyństwa. Jednak jest to również okres, który rodzi mnóstwo pytań w głowie przyszłej mamy. Jak rozwija się dziecko? Jak przygotować się do roli mamy? Co powinno znaleźć się w wyprawce? Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, warto poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowania do roli mamy.

Jak przygotować się do macierzyństwa?

Książki o ciąży i pierwszych miesiącach życia dziecka

wyprawka dla przyszłej mamy, książki dla przyszłej mamy, wyprawka dla noworodka, poród, ciąża, aplikacje o ciąży
fot. unsplash.com

Kobieta, która oczekuje pierwszego dziecka, zwykle nie wie za dużo na temat ciąży i macierzyństwa. Na szczęście na rynku dostępnych jest mnóstwo książek bogatych w praktyczną wiedzę i cenne wskazówki na temat tego wyjątkowego okresu. W książkach znaleźć można informacje o wczesnych objawach ciąży, zaleceniach dietetycznych podczas ciąży i badaniach, które należy wykonać. Bardzo ciekawe są także pozycje opisujące ciążę tydzień po tygodniu. Możemy dowiedzieć się z nich, co w danym momencie dzieje się z naszym dzieckiem, jak wygląda i jakie zmiany zachodzą w naszym organizmie.

Kolejną grupą są książki o pierwszych miesiącach życia dziecka. Takie pozycje są kopalnią wiedzy na temat zachowania i rozwoju niemowląt oraz prawidłowej opieki nad nimi.

Aplikacje do monitorowania ciąży

Niezwykle przydatne są także specjalne aplikacje mobilne do monitorowania ciąży. Znajdziemy w nich:

  • szczegółowy opis ciąży tydzień po tygodniu,
  • pamiętnik ciąży,
  • artykuły na temat ciąży i opieki nad niemowlętami,
  • przydatne narzędzia – takie jak lista kontrolnych badań, kalendarz ciąży, wykres wagi ciężarnej, niezbędne szczepienia, lista wyprawki dla noworodka.

Wyprawka dla malucha

Przygotowanie idealnej wyprawki dla malucha to bardzo wymagające i czasochłonne zadanie. Kompletowanie wszystkich niezbędnych produktów warto rozpocząć w drugim trymestrze ciąży.

W wyprawce dla noworodka przede wszystkim nie może zabraknąć dobrych jakościowo ubranek na każdą pogodę – w tym body, śpioszków, kaftaników, spodni, sweterków, czapeczek, skarpetek oraz rękawiczek niedrapek. Najlepszym rozwiązaniem są ciuszki wykonane z miękkiej bawełny, której znakomita jakość i stuprocentowe bezpieczeństwo dla zdrowia malucha oznaczone są odpowiednimi certyfikatami.

Kolejnym ważnym elementem wyprawki dla noworodka są akcesoria. Przyszli rodzice powinni zaopatrzyć się w porządny wózek, łóżeczko z miękką pościelą, wanienkę, przewijak, otulacz, pampersy, pieluchy tetrowe, smoczki, butelki i wiele innych. Należy pamiętać także o podstawowych produktach i kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji dziecka – tj. oliwka, szczotka z miękkim włosiem, maść na odparzenia czy preparat do czyszczenia pępuszka.

Akcesoria dla przyszłej mamy

wyprawka dla przyszłej mamy, książki dla przyszłej mamy, wyprawka dla noworodka, poród, ciąża, aplikacje o ciąży
fot. unsplash.com

Podczas kompletowania wyprawki poporodowej nie można zapomnieć o kilku artykułach dla świeżo upieczonej mamy. Każda kobieta powinna zaopatrzyć się przede wszystkim w kilka par specjalnych biustonoszów do karmienia malucha. Ponadto warto kupić praktyczne wkładki laktacyjne, które skutecznie zabezpieczą stanik przed zabrudzeniem pokarmem. W wyprawce dla mamy nie powinno zabraknąć porządnego laktatora (ręcznego lub elektrycznego). Jest to urządzenie, które służy do ściągania nadmiaru pokarmu z piersi.

Przyszłej mamie przydadzą się także:

  • poprodowe majtki wielorazowe lub jednorazowe wykonane z delikatnej siateczki,
  • podkłady poprodowe,
  • delikatny płyn do higieny intymnej,
  • krem na pękające brodawki,
  • ubrania wyposażone w praktyczne nacięcia ułatwiające karmienie piersią,
  • poduszka do karmienia piersią.

Narodziny pierwszego dziecka to bez wątpienia jeden z najbardziej przełomowych momentów w życiu przyszłej mamy. Odpowiednie przygotowanie do porodu i macierzyństwa może znacznie ułatwić pierwsze chwile spędzone sam na sam z dzieckiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here